cwbe coordinatez:
866
1551575
6587946
9279405
9279473
9279487
9279517
9279662
9279705

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::9
total children::2
show[ 2 | 3] flat


Obyvatelia platia iba za odvoz komunalneho odpadu, nie za separovany odpad.
Obce kazdorocne prepocitavaju sumu, ktoru obyvatelom "vyrubuju" na zaklade mnozstva komunalu, ktore za rok vynieslo.

Toto si malokto uvedomuje a obce by mali robit osvetu. Okrem pripisu z miestneho uradu o vyske poplatku za zvoz odpadu by mal byt v obalke pribaleny letak kde bude vysvetlena ta suma a jak pre hotentotov zdoraznene, ze ked budu separovat, budu platit menej.

Cize spoplatnene to je, len to treba ludom vysvetlit a mozno sa casom naucia.




00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737
mirex
 mirex      03.12.2025 - 19:19:01 , level: 1, UP   NEW
praveze treba na to tlacit viac
A spoplatnit aj ten triedeny odpad. Nejako neverim, ze nic zo separovaneho zberu nejde do spalovne/skladky.

A spoplatnit to radikalnejsie. Kilo smeti za euro alebo desat, kilo triedenych za polovicu.

Nech sa ludia ucia odpad NEVYTVARAT, nie len separovat.

0000086601551575065879460927940509279473092794870927951709279662092797050927973709279742
jurov
 jurov      03.12.2025 - 19:44:28 (modif: 03.12.2025 - 19:47:13), level: 2, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Vecsina plastov je nerecyklovatelna, takze aj po separacii idu do cementarne ako sa pise aj vyssie. Bud su prilis znecistene alebo jednoducho nie je na to efektivny chemicky proces. Podlahli sme PR ropneho priemyslu ze pohoda, plasty budu (nie su ale budu!) recyklovatelne a teraz tazko cuvame. Prvorade je teraz zmensovat objem ktory ide na skladku.

Prilis zvysovat poplatky za odpad, alebo jeho vazenie povedie ku ciernym skladkam. Na znizenie odpadu treba kopu inych opatreni.

000008660155157506587946092794050927947309279487092795170927966209279705092797370927974209279794
mirex
 mirex      04.12.2025 - 08:21:04 , level: 3, UP   NEW
Ake ine opatrenia okrem ceny by mohli znizovat chut ludi nakupovat a teda tvorit odpad?


A cierne skladky zial vznikaju aj teraz ked je poplatok za odpad lacny. Niekomu je luto vyviezt 200kg stavebneho odpadu na oficialnu skladku a zaplatit za to 8 eur teraz... a toto zamedzia zasa iba vyssie kontroly a vyssie poplatky za nelegalne skladky.

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409280050
iMbUS
 iMbUS      05.12.2025 - 09:59:42 , level: 4, UP   NEW
Presne ako hovoris.
Nedavno sme u mamy na chate rozbijali kusok betonovej podlahy, boli to za dva furiky stavebneho odpadu a mama, ktora je uvedomela obcanka, ktora doma vsetko separuje to chcela roztrusit niekde k potoku, ze to sa tam strati. :D

Som sa na nu velmi skaredo pozrel, nalozil to do auta a odniesol do zberneho dvora a zaplatil 6,50.

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409279935
ddd
 ddd      04.12.2025 - 17:23:29 , level: 4, UP   NEW
ale je tam pravdepodobne exponencialny vztah medzi cenou a ciernymi skladkami, a ukontrolovat je to extremne tazke az nemozne. zial mentalita naroda nepusti.

0000086601551575065879460927940509279473092794870927951709279662092797050927973709279742092797940927993509279981
mirex
 mirex      04.12.2025 - 22:06:10 , level: 5, UP   NEW
Ale nebude to lepšie dovtedy, kým sa to nezavedie...

Aj parkovanie na chodníkoch aby tam ostalo miesto prechodcov bolo nemožné, potom zaviedli zákon, začali pokutovať, a už bola mentalita vodičov lepšia...

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409279814
akira
 akira      04.12.2025 - 09:27:49 , level: 4, UP   NEW
Uz vidim tie clanky v zenskych casopisoch:

-"Setrite v domacnosti: 30 veci co mozte splachnut do zachoda, aby ste neplatili za mnozstevny zber."

-"Nemate cas a jete z donasky ? Po arzenovo-kyselinovom kupeli budu polystyrenove obaly od gulasu ako nove, a mozete si z nich spravit vkusny vianocny stromcek."

- "Nadavaju vam susedia za mnozstvo odpadu ? Poteste ich smetuliakom !"

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409279808
jurov
 jurov      04.12.2025 - 09:21:02 , level: 4, UP   NEW
3 sekundy googlenia. Zdrazovanie skladkovania a mnozstevny zber su len dve polozky z toho listu

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104436/49-opatreni-ktore-maju-pomoct-predchadzat-vzniku-odpadu.aspx

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279707
jurov
 jurov      03.12.2025 - 16:54:19 (modif: 03.12.2025 - 17:03:28), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Treba najprv obciam vysvetit. U nas obec robi absolutne minimum, raz za mesiac mame vylozit vrecia so separovanym lebo smetiari nie su ochotni vysypat kontajnery a ked je vietor tak je to rozfukane vsade. Velke kartony nie su doriesene, do vriec sa nezmestia a cez noc zvlhnu a znehodnotia sa. Kuchynsky odpad mame nosit do urcenych odpudivych nadob niekam na tretiu ulicu, samozrejme ze to ludia radsej vyhodia na pole, ked vencim psa musim duplom davat pozor. Nikto nic nekontroluje iba byvaju na obecnom fb apely ze sa malo a zle separuje, prosime o zlepsenie.