cwbe coordinatez:
866
1551575
6587946
9279405

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::16
total children::2
8 ❤️


show[ 2 | 3] flat


Hromadna pripomienka - Za lepšiu stratégiu odpadového hospodárstva SR do 2035


Len do dnes 2.12.



591744576_1167331595588997_6132976231227173640_n.jpg


Čo žiadame?

1. Nepostavme nové spaľovne odpadov
2. Opraviť a posilniť financovanie triedenia
3. Zaviesť dôležité indikátory a lepšie dáta
4. Podporiť opatrenia, ktoré reálne znižujú odpad

Podpíš tu: Za lepšiu stratégiu odpadového hospodárstva SR do 2035




0000086601551575065879460927940509279473
iMbUS
 iMbUS      02.12.2025 - 16:37:06 (modif: 02.12.2025 - 16:45:19), level: 1, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Preco nestavat dalsie ZEVO a.k.a spalovne odpadov?
Cele Slovensko okrem Bratislavy a Kosic skladkuje.

Sme na chvoste europskeho rebricka ktore hovori ake mnozstvo odpadu vieme zuzitkovat na energiu.

Podla poctu obyvatelov porovnatelnom Dansku ich maju 23, Svajciarsko 29, my 2.

EUMapWtE2021.png

000008660155157506587946092794050927947309279487
k0zmonAut
 k0zmonAut      02.12.2025 - 17:29:43 (modif: 02.12.2025 - 17:32:08), level: 2, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Dôvodov je viacero:
- záväzné ciele recyklácie odpadov sú 55%, 60% a 65% do 2025, 2030 a 2035.
- memorandum s cementárňami, že budú nahrádzať dovážanie odpadov zo zahraničia spaľovaním komunálneho odpadu zo SR;
- Spaľovne odpadov (marketingovo nazývané aj ZEVO) vytvárajú tlak na dovoz odpadu alebo znižujú motiváciu zavádzať politiky na podporu triedenia a recyklácie odpadov;
- spaľovanie odpadov je najhorší spôsob výroby elektrickej energie (náklady externalít) podľa metaštúdie, ktorá porovnávala 83 štúdií:

Fig. 2. The negative externalities associated with electricity supply (adjusted to US$2018, ¢/kWh)
1-s2.0-s2214629620304606-gr2.jpg
Zdroj: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2214629620304606

- Konfederácia európskych spaľovní odpadov je lobbistická organizácia. Toto porovnanie počet spaľovní na počet obyvateľov je zavádzajúce, lebo neberie do úvahy množstvo tvoreného a recyklovaného odpadu, ani kapacity cementární a pod.

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517
iMbUS
 iMbUS      02.12.2025 - 21:21:11 (modif: 02.12.2025 - 21:22:03) [3K] , level: 3, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Samozrejme v idealnom svete nechceme mat ziaden odpad, resp. spolocnost sa riadi heslami reuse, recycle, reduce a som absolutne za propagaciu a sirenie osvety.

Na druhej strane vidim ake realne mnozstvo odpadu vsade mame a kolko je skladok, tak jednoducho tym, ze ten odpad zhori a vyrobi sa tym elektrina a teplo mi pride daleko uzitocnejsie ako drzat niekde desatrocia haldy smeti a cakat kym sa rozpadnu a znecištia okolie.

Ano, memorandum s cementarnami je dobra vec, treba investovat aby mali tie technologie na spalovanie.

0000086601551575065879460927940509279473092794870927951709279662
mirex
 mirex      03.12.2025 - 14:15:26 , level: 4, UP   NEW
To je cool, ale prečo sa teda netlačí na to zníženie množstva odpadu (spoplatnením, pokutami), ale rieši sa skládkovanie vs. spaľovanie? Nemalo by byť prioritou to znižovanie, namiesto spaľovní?

000008660155157506587946092794050927947309279487092795170927966209279705
iMbUS
 iMbUS      03.12.2025 - 16:45:31 , level: 5, UP   NEW
Obyvatelia platia iba za odvoz komunalneho odpadu, nie za separovany odpad.
Obce kazdorocne prepocitavaju sumu, ktoru obyvatelom "vyrubuju" na zaklade mnozstva komunalu, ktore za rok vynieslo.

Toto si malokto uvedomuje a obce by mali robit osvetu. Okrem pripisu z miestneho uradu o vyske poplatku za zvoz odpadu by mal byt v obalke pribaleny letak kde bude vysvetlena ta suma a jak pre hotentotov zdoraznene, ze ked budu separovat, budu platit menej.

Cize spoplatnene to je, len to treba ludom vysvetlit a mozno sa casom naucia.

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737
mirex
 mirex      03.12.2025 - 19:19:01 , level: 6, UP   NEW
praveze treba na to tlacit viac
A spoplatnit aj ten triedeny odpad. Nejako neverim, ze nic zo separovaneho zberu nejde do spalovne/skladky.

A spoplatnit to radikalnejsie. Kilo smeti za euro alebo desat, kilo triedenych za polovicu.

Nech sa ludia ucia odpad NEVYTVARAT, nie len separovat.

0000086601551575065879460927940509279473092794870927951709279662092797050927973709279742
jurov
 jurov      03.12.2025 - 19:44:28 (modif: 03.12.2025 - 19:47:13), level: 7, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Vecsina plastov je nerecyklovatelna, takze aj po separacii idu do cementarne ako sa pise aj vyssie. Bud su prilis znecistene alebo jednoducho nie je na to efektivny chemicky proces. Podlahli sme PR ropneho priemyslu ze pohoda, plasty budu (nie su ale budu!) recyklovatelne a teraz tazko cuvame. Prvorade je teraz zmensovat objem ktory ide na skladku.

Prilis zvysovat poplatky za odpad, alebo jeho vazenie povedie ku ciernym skladkam. Na znizenie odpadu treba kopu inych opatreni.

000008660155157506587946092794050927947309279487092795170927966209279705092797370927974209279794
mirex
 mirex      04.12.2025 - 08:21:04 , level: 8, UP   NEW
Ake ine opatrenia okrem ceny by mohli znizovat chut ludi nakupovat a teda tvorit odpad?


A cierne skladky zial vznikaju aj teraz ked je poplatok za odpad lacny. Niekomu je luto vyviezt 200kg stavebneho odpadu na oficialnu skladku a zaplatit za to 8 eur teraz... a toto zamedzia zasa iba vyssie kontroly a vyssie poplatky za nelegalne skladky.

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409280050
iMbUS
 iMbUS      05.12.2025 - 09:59:42 , level: 9, UP   NEW
Presne ako hovoris.
Nedavno sme u mamy na chate rozbijali kusok betonovej podlahy, boli to za dva furiky stavebneho odpadu a mama, ktora je uvedomela obcanka, ktora doma vsetko separuje to chcela roztrusit niekde k potoku, ze to sa tam strati. :D

Som sa na nu velmi skaredo pozrel, nalozil to do auta a odniesol do zberneho dvora a zaplatil 6,50.

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409279935
ddd
 ddd      04.12.2025 - 17:23:29 , level: 9, UP   NEW
ale je tam pravdepodobne exponencialny vztah medzi cenou a ciernymi skladkami, a ukontrolovat je to extremne tazke az nemozne. zial mentalita naroda nepusti.

0000086601551575065879460927940509279473092794870927951709279662092797050927973709279742092797940927993509279981
mirex
 mirex      04.12.2025 - 22:06:10 , level: 10, UP   NEW
Ale nebude to lepšie dovtedy, kým sa to nezavedie...

Aj parkovanie na chodníkoch aby tam ostalo miesto prechodcov bolo nemožné, potom zaviedli zákon, začali pokutovať, a už bola mentalita vodičov lepšia...

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409279814
akira
 akira      04.12.2025 - 09:27:49 , level: 9, UP   NEW
Uz vidim tie clanky v zenskych casopisoch:

-"Setrite v domacnosti: 30 veci co mozte splachnut do zachoda, aby ste neplatili za mnozstevny zber."

-"Nemate cas a jete z donasky ? Po arzenovo-kyselinovom kupeli budu polystyrenove obaly od gulasu ako nove, a mozete si z nich spravit vkusny vianocny stromcek."

- "Nadavaju vam susedia za mnozstvo odpadu ? Poteste ich smetuliakom !"

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279737092797420927979409279808
jurov
 jurov      04.12.2025 - 09:21:02 , level: 9, UP   NEW
3 sekundy googlenia. Zdrazovanie skladkovania a mnozstevny zber su len dve polozky z toho listu

https://www.odpady-portal.sk/Dokument/104436/49-opatreni-ktore-maju-pomoct-predchadzat-vzniku-odpadu.aspx

00000866015515750658794609279405092794730927948709279517092796620927970509279707
jurov
 jurov      03.12.2025 - 16:54:19 (modif: 03.12.2025 - 17:03:28), level: 6, UP   NEW !!CONTENT CHANGED!!
Treba najprv obciam vysvetit. U nas obec robi absolutne minimum, raz za mesiac mame vylozit vrecia so separovanym lebo smetiari nie su ochotni vysypat kontajnery a ked je vietor tak je to rozfukane vsade. Velke kartony nie su doriesene, do vriec sa nezmestia a cez noc zvlhnu a znehodnotia sa. Kuchynsky odpad mame nosit do urcenych odpudivych nadob niekam na tretiu ulicu, samozrejme ze to ludia radsej vyhodia na pole, ked vencim psa musim duplom davat pozor. Nikto nic nekontroluje iba byvaju na obecnom fb apely ze sa malo a zle separuje, prosime o zlepsenie.

0000086601551575065879460927940509279473092794870927951709279659
divinorum
 divinorum      03.12.2025 - 14:13:28 , level: 4, UP   NEW
Ten odpad nezhorí, zhruba 1/3 je škvara z toho. Zredukuje sa a obohatí o chemikálie, ktoré predtým (bez spaľovania) nemal.

Taktiež je otázne, aká je výhrevnosť takéhoto odpadu. Ak je nízkovýhrevný (čo bude, lebo vyššie výhrevný sa separuje pre cementárne), tak o to viac plynu bude treba na jeho spálenie.

1. Mathematics is the language of nature. 2. Everything around us can be represented and understood through numbers. 3. If you graph these numbers, patterns emerge. Therefore: There are patterns everywhere in nature.

0000086601551575065879460927940509279443
Reverend
 Reverend      02.12.2025 - 14:27:50 [2K] , level: 1, UP   NEW
done