cwbe coordinatez:
101
7763757
63577
64291
7116913

ABSOLUT
KYBERIA
permissions
you: r,
system: public
net: yes

neurons

stats|by_visit|by_K
source
tiamat
K|my_K|given_K
last
commanders
polls

total descendants::6
total children::4
show[ 2 | 3] flat


Podla definicii z clanku by sa dalo usudit, ze veganstvo je styl stravovania. Veganstvo sa neda zaradit tak ako napr. vegetarianstvo ci delena strana medzi stravovacie sposoby. Samozrejme, ze veganstvo je tvorene /a prezentovane/ z viditelnej casti hlave formou stravovania ale veganstvo nie je LEN o speci jedalnicku. Veganizmus znamena respektovanie zvierat, zivotneho prostredia a ludi. Clovek sa snazi veganstvom o minimalizaciu utrpenia pachaneho na zvieratach a zivot. prostredi. Sem okrem stravovania zaradujeme bojkot vsetkeho co suvisi s vykoristovanim a utlakom voci zvieratam: testovane vyrobky/lieky, koza/kozuchy, cirkusy/zoo/delfinaria, vlna, vosk/med, ... Je to snaha o oslobodenie zvierat a ziadna welfare praktika. Cize ziadne bio maso, ziadne vajicka z volneho chovu ci Zoo - to nie je sloboda, to je pokrytectvo.
Ja osobne chapem veganizmus ako nieco samozrejme, je opakom speciecizmu, antropocentrizmu - sem by som priradila dalsieho utlakove ideologie ako su iste druhy fasistickeho razu: sexizmus, rasizmus, homofobia atd...
Vegan - neublizuje kde nemusi.




000001010776375700063577000642910711691307196552
kajco
 kajco      30.05.2013 - 14:28:42 , level: 1, UP   NEW
neviem..
tiez, ako escaline, si myslim ze je vacsie pokrytectvo krmit sa sojou z brazilie (prales, domorodci, preprava, ...) ako domacimi vajickami od babky.. taktiez v zime si kupovat banany z kostariky je imho horsie ako ist raz za 5 rokov s priatelkou do zoo...

000001010776375700063577000642910711691307190272
superpussy
 superpussy      26.05.2013 - 11:23:05 , level: 1, UP   NEW
vegetarianstvo ale moze byt na cely zivot a veganstvo je skor taka sezonna zalezitost. z osobnej skusenosti - cim plnsia huba kecov o pravach zvierat, tym skor ho/ju stretnem s klobasou pred nejakym stankom, lebo deti, lebo rodina, lebo doktor povedal, etc.. kde je potom to pokrytectvo?

000001010776375700063577000642910711691307184826
mike_x[Locked_OUT]
 mike_x[Locked_OUT]      22.05.2013 - 00:05:18 , level: 1, UP   NEW
toto je riadny kokotizmus

000001010776375700063577000642910711691307184823
escaline[Locked_OUT][Locked_OUT]
 escaline[Locked_OUT][Locked_OUT]      22.05.2013 - 00:02:19 , level: 1, UP   NEW
Je s ohlaodm na vztah k zivotnemu prostrediu a utrpeniu zvierat prijatelnejsie:
1.) najest sa kralikom, vychovanym na trave z chemicky neosetrovaneho sadu, alebo
2.) sojou, na ktorej produkciu sa musel vykacat dazdovy prales a boli pouzite chemikalie, masovo niciace vsetok bezobratly zivot v sirokom i dalekom okoli?

Ano priznam sa hned, troska trollujem. Pretoze to tvrdenie "Cize ziadne bio maso, ziadne vajicka z volneho chovu ci Zoo - to nie je sloboda, to je pokrytectvo." ma troska zdvihlo zo stolicky...

00000101077637570006357700064291071169130718482307190246
L0bogo
 L0bogo      26.05.2013 - 10:55:25 , level: 2, UP   NEW
tebe je asi prijatelnejsi kralik.
otazka: zarezes si ho sama?

0000010107763757000635770006429107116913071848230719024607190268
escaline[Locked_OUT][Locked_OUT]
 escaline[Locked_OUT][Locked_OUT]      26.05.2013 - 11:18:47 , level: 3, UP   NEW
Mne ci je prijatelnejsi? Pisem o tom, ze z environmentalneho, objektivne dolozitelneho hladiska je kralik prijatelnejsi. Za urcitych podmienok chovu, u urciteho modelu hospodarstva, samozrejme
A to bez ohladu na to, ci by som si ho (ne)zarezal sam. Urcite nebudem trvat na tom, aby ludia davali prednost polnohospodarstvu devastujucemu dazdove pralesy len koli tomu, ze nie su schopni/ochotni vlastnorucne zabit zviera.
Naopak! Ak by len o to slo (o co v praktickom svete samozrejme vobec nejde), tak velmi rad sa ponuknem a ludom toho kralika, alebo ine udrzatelnym sposobom chovane zviera sam zarezem.

Aby som to skompletizoval: Je mi samozrejme jasne, ze v podmienkach, kedy jest maso aj tak vacsinou znamena jest neudrzatelnym sposobom pestovanu soju a obilniny transformovane do masa v pomere 1:6, 1:8, stale vychadza lepsie, jest len tu soju a obilniny. Impact je niekolko krat mensi. Hlavne preto si vegetarianov a veganov vazim. Len som chcel upozornit na to, ze z environmentalneho a prenesene tak moralneho hladiska to nie je vzdy az tak cierno-biele, ako si mnoho ludi mysli. Problemom je podla mna skor sucastny model produkcie a distribucie potravin, ako jedenie mase ako take.

A aby som sa teda dostal k odpovedi na tvoju (podla mna) miernym machizmom zatazenu otazku: Ano, par krat som uz ziera zarezal. Beriem to ako nutny ritual. Byt masozravcom a nebyt schopny priameho kontaktu so smrtou zvierata som vzdy pokladal za formu pokrytectva. Ale je to len moja cisto osobna zalezitost, nijak sa to nesnazim univerzalizovat a prenasat na inych. Takze ak je u babky moznost, vzdy sa jej ujmem. A vzdy si predtym dobre nabrusim noz, nech je to rychle a bez komplikacii.